Len diskutovať už nestačí…

Pamätáte si scénu z Pána prsteňov, kde Aragorn pribehne za kráľom Théodénom do Edorasu s tým, že Gondor žiada o pomoc? A Théodén (po krátkej dramatickej pauze) povie, že Rohan odpovie? Ak nie, tak tu je: https://www.youtube.com/watch?v=jDBPmEAheCY

Presne toto sa včera, 17.2.2016, odohralo u nás na FIIT. Len namiesto Aragorna prišiel Mojžiš.

Dovtedy sme boli na FIITke so sebou celkom spokojní – už viac ako tyždeň sme o téme podpory učiteľov diskutovali po chodbách, v utorok 16.2. sme mali zhromaždenie zamestnaneckej časti akademickej obce, kde sme viacerí vyjadrili podporu učiteľom. Dohodli sme sa, že sa o téme budeme rozprávať na prednáškach a cvičeniach aj s našimi študentmi. Naša pani dekanka obetovala ďalšiu prebdenú noc a napísala perfektný text, ktorým podporila aktivity učiteľov regionálneho školstva a vyzvala akademickú obec do diskusie.

Boli sme radi, že sa niečo udialo. Prišlo nám to celkom primerané. Aj sa vlk nažral, aj koza ostala celá – podporu sme vyjadrili, diskutovať diskutujeme… tak načo štrajkovať a tým komplikovať harmonogram semestra?

Náš dobrý pocit však Martin Mojžiš rozbil jedinou otázkou: “Na PriFUKu sa podpisuje memorandum o podpore učiteľov. Za jediný deň ho podpísalo viac ako tisíc ľudi. Viete o tom?”. Nevedeli sme. A práve v tom je problém. Koza ostala celá, ale vlk sa nenažral. To, čo všetkých zaujíma, a na čo reaguje spoločnosť a tým pádom aj médiá, je štrajk. Ten má reálnu silu. Všetko ostatné je pekné, ale, žiaľ, nerezonuje to tak, ako by sme chceli.

Nevieme, koľko VŠ učiteľov bude v štrajku pokračovať budúci týždeň. Nechceme však, aby štrajk vysokých škôl zomrel po jednom týždni. Nechceme dopustiť, aby niekto posudzoval solidaritu akademickej obce s učiteľmi základných a stredných škôl na základe jedného týždňa, pretože to by neodrážalo mieru solidarity, ktorú pociťujeme.

Diskusie a morálna podpora sú fajn, ale ak veľa ľudí solidaritu hodnotí cez čísla (počet fakúlt v štrajku a počet jednotlivcov v štrajku) a podpora vo forme štrajku je jediná, ktorá má reálnu odozvu v spoločnosti, tak našu solidaritu vyjadríme aj týmto spôsobom. Chceme, aby problém školstva rezonoval v spoločnosti viac a dlhšie.

Včera prišiel Mojžiš a povedal, že PriFUK, MatFyz, FiFUK (…) potrebujú pomoc. A FIIT (po krátkej dramatickej pauze) odpovie!

Michal Barla
Peter Lacko
Róbert Móro
Ivan Polášek
Jakub Šimko
Marián Šimko

13

23 názorov k “Len diskutovať už nestačí…”

1. Cela STU by mala ist do strajku. Sme predsa silna, velka, velmi dolezita a v neposlednom rade nenahraditelna univerzita, ktora by nemala mat strach zo statu! To skor stat by sa mal obavat toho, co sa stane so Slovenskom ak by sme tu neboli, prave absolventi STU su ti najziadanejsi v praxi. Bez nas by bolo Slovensko iba jedna velka montazna hala s nizkokvalifikovanou pracovnou silou. Ak niekto moze nieco zmenit, tak je to prave nasa univerzita.

3
  2. Ďakujeme za podporu. Chceme sa stretávať a diskutovať so študentmi. A zároveň, keďže ako sa ukázalo, že to nestačí, časť zamestnancov sa rozhodla vstupom do štrajku a vzdaním sa časti mzdy prejaviť solidaritu s učiteľmi stredných a základných škôl. Momentálne pracujeme na programe na budúci týždeň a budeme radi, ak sa do toho zapojíte a celkovo čo najviac študentov informatiky. Myslím, že by to malo ísť hlavne od vás, aby ste tiež ukázali, že vám to nie je jedno. Pedagógov na FIITke je málo – ale ak budeme mať podporu tých vyše 1000 študentov, tak to už môže byť reálny tlak!

Čiže pre tých, čo by ste sa chceli zapojiť: Založili sme účet na slacku https://strajkfiit.slack.com/. Napíšte mi mail a pošlem vám pozvánku.

5
    1. Ešte aby som to vyjasnil, keďže sa ma na to viacerí pýtali. Na diskusiu o problémoch, výmenu názorov, vyjadrenie podpory (ale kľudne aj nesúhlasu) je primárne toto fórum. Čo sa tu aj začína diať, čo ma veľmi teší 🙂

Slack je určený na prepojenie a komunikáciu tých, čo nám chcú pomôcť s organizáciou živých diskusií a prípadných iných podujatí budúci týždeň. Snažili sme sa zjednodušiť proces, ako sa pridať (vďaka za tip, Jano Suchal). Teraz mi už netreba písať mail, dá sa prihlásiť rovno tu: https://strajknafiitke.herokuapp.com/

1
  3. No, som zvedavy na tu konkretnu odpoved FIIT, ved koniec koncov, to ukazu najblizsie dni. Ja som sa zucastnil tej diskusie s Martinom Mojzisom, bol som trochu sklamany, ze ucast zo strany studentov bola nizka (sposobene mozno slabou propagaciou, nemusi to byt len nezaujem…), no su 2 veci, ktore ma mrzia trochu viac:

Po 1. Ja ako student v 2.semestri o o akademickom senate neviem v podstate nic (iba ze nieco take existuje), neviem co sa tam riesi, a to, ze sa stretava raz do mesiaca s dekankou bola pre mna uplne nova informacia, ktoru som sa dozvedel v podstate len tak medzi recou pri tej diskusii. Nehovoriac o tom, ze okolo novembra (neviem presne) bola volba clena do akademickeho senatu, pricom boli 3 kandidati, o ktorych som nic nevedel (dokonca keby mi kolega v ten den nezavolal, tak by som ani nevedel, ze nejaka volba bude, lebo prednasky som mal na FEI)a teda som volil len na zaklade programu, ktory som si pred volbou precital. Mimochodom, do dnes neviem, kto vyhral. No mozno je to tym, ze sa malo zaujimam, neviem a preto tato kritika je mozno nezasluzena.

2.vec sa tyka strajku. Ono na tej diskusii zaznelo od 2 osob z FIIT (pricom si velmi vazim, ze prisli), ze preco neist do ostreho strajku hlavne 1 argument, a sice, ze vacsine studentov je to vlastne jedno, a teda ze ich to nezaujima (no, neviem ci je to celkom tak, mozno ano), ale aj keby tak sa mi to nezda ako dobry argument, pretoze:
    ked su volby napr. do NRSR, tak tym, co je to jedno, tak nejdu volit a rozhoduju vsetci ostatni, co k urne prisli
    Riesenie teda vidim, ze bud plne respektovat mandat akademickeho senatu, pricom si toho bude akademicky senat tiez plne vedomy, teda ziadne vyhovorky, ze studentom to je jedno a rozhodu sa podla svojho najlepsieho vedomia, svedomia a presvedcenia (mimochodom tiez by ma zaujimala celkova ucast na volbach, pri voleni clena do akademickeho senatu) alebo prijat argument, ze ide o specialnu situaciu, tak pristupit k tzv. minireferendu, kde bude jasne polozena otazka: Suhlasite s tym, aby akademicky senat FIIT vyhlasil strajk? A znova, kto nepride k volbam, tak ten nerozhoduje a vzdy to tak bolo. No a k volbam pride len ten, komu to nie je jedno.
    Nesmie nam to byt jedno, nejde len o nas, ale aj o nase deti!!! A nezabudajte na 5.marec.

P.S: Moje nazory nie su mozno najspravnejsie a uz vobec sa so mnou nemusi vacsina stotoznovat, ale to je moj momentalny pohlad na vec. Ak maju niektori iny, velmi rad sa nad nimi zamyslim.

5
    1. Mily Jakub,
      dekanka fakulty som len „chvilu“. A teda prve pondelky v mesiaci so studentami su nova vec, uskutocnil sa len jeden uvodny pondelok so senatormi a dohodli sme sa, ze budeme podla ich potreby rozsirovat mnozinu tych, ktori sa chcu stretnut.

Senatori studenti sa snazia, ja som na nich hrda ako funguju, organizuju napr. vecery s hrami. Mozno to nejde celkom tak, aby hned zaujali vsetkych, nie je to lahke. Ale ak sa vas viac pozbiera, tak sa urcite podari viac.

PS: Na FIIT vychovavame lidrov. A teda verim, ze k volbam pridu vsetci. Ze nam na FIIT nie je jedno co bude s nasou krajinou.

4
    2. Jakub, k bodu 1:

Som rád, že spomínaš tieto problémy. Aj podľa mňa je problém, že veľa študentov netuší, načo je senát, čo robí, aké má právomoci, a kto v ňom vlastne je. A tiež, že sami môžu kandidovať a zastupovať študentov!

Takže je len dobre, že sa o tom začína diskutovať, myslím, že sa tomu potešia aj sami senátori. O tom tu niektorí snívame už roky a špekulujeme, ako prebudiť angažovanosť u študentov a záujem o veci fakultné (čo patrí k veciam verejným).

Príď diskutovať budúci týždeň a pýtať sa a ešte lepšie, pridaj sa a pomôž nám zorganizovať program. Verím, že tieto diskusie budú len začiatkom a aj s pomocou pani dekanky a tímu okolo nej sa z toho stane tradícia a ako fakultu nás to posilní.

2
    3. Ahoj,
      v uvode do studia sme sa kratko ako senat a studentsky radca predstavili, no bolo toho vela tam. Co sa tyka volieb, mali sme 6 plagatov rozvesanych na fakulte o tom, ze sa konaju volby, aj na dverach prednaskovych miestnosti aj na studijnom atd., no len na FIITke, takze preto to mozno ciastocne uniklo pozornosti, kedze ako si mal asi prednasky na FEI.

V oktobri vyhral Juraj Petrik, este ten den sme aktualizovali stranku senatu a zverejnili zapisnicu z volieb. Ale vazne dakujem za tvoju odozvu – najblizsie sa pokusim viacej informovat – pouvazujem este ako. Na studentskeho radcu sa mi to nie uplne hodi davat, mozno vytvorim este nejaku fb stranku, kde sa budu novinky tohto typu sledovat, vratane novinky z roznych rozhovorov a zalezitosti, co robime pre fakultu.

Kedze si chcel ucast vo volbach, posielam zapisnicu, nachadza sa aj na stranke fakulty: http://www.fiit.stuba.sk/docs//AS/vysledky-volieb-do-sc-as-fiit-stu_zapisnica_2015-10-01.pdf

Urcite sa zastav na vecere spolocenskych hier, mozme sa porozpravat, ak ta este daco zaujima 🙂

3
      1. Pridám sa aj ja do diskusie 🙂

Problém nevedomosti/nezáujmu o Akademický senát nie je problémom tohto roku, ale problém dlhodobý. Za ostatné roky sa AS propagoval medzi študentami len výnimočne – zvyčajne iba kvôli „Doplňujúcim voľbám do XY časti AS“. Pošle sa jeden mail do AIS, ktorý si prečíta minimum ľudí, keďže 90% mailov sú pozvánky na BIZNIS RAŇAJKY, pričom z odberu týchto pozvánok sa nedá odhlásiť. Áno, akcie je potrebné propagovať, ale keď na jednej strane vo výpise mailov máte 9/10 o raňajkách, ktoré vás nezaujímajú, vybudujete si voči nim odpor a môže sa stať, že ignorujete aj ostatné maily.

Skúsim celú situáciu ilustrovať pomocou krátkeho príbehu. Prichádza deň volieb. Voľby sa konajú od 9.00 do 15.00 hod. Je potrebné položiť si otázku, koľko študentov je v tom čase na fakulte? Niektorí nemajú rozvrh vôbec, iní začínajú napr. o piatej. Niektorí možno budú oponovať, že by študenti mohli prísť do školy skôr (alebo vôbec prísť, ak v ten deň nemajú rozvrh) a že to je len ich nezodpovednosť. Čiastočne súhlasím, ale problém je aj niekde inde…

Spomedzi tých, ktorí sa rozhodli prísť voliť a nejako ovplyvniť život na fakulte (to už je ten lepší prípad, že si vôbec uvedomujú, o aké voľby vlastne ide), „svojich“ kandidátov pozná minimum. Pozrú sa teda na kandidačnú listinu (http://www.fiit.stuba.sk/docs/AS/Kandidacna-listina_2015-10-01.pdf), ktorá im o kandidátoch nepovie absolútne nič (okrem prehľadu titulov a toho, že kandidujú). Ja som na FIIT už 5. rok a tiež nepoznám mená všetkých kolegov. Koľko z nich pozná prvák ako Jakub?

OK, chcem sa ísť teda rozhodnúť, komu dám svoj hlas. Iste, môže sa stať, že niektorého z kandidátov poznám, je mi sympatický, alebo náhodne vyberiem niektorého kandidáta. Je to správny prístup? To je asi na dlhšiu diskusiu, ale čo tak uľahčiť rozhodovanie a nehrať sa na štátnu stávkovaciu spoločnosť a poskytnúť nejaké stručné predstavenie kandidáta a jeho programu? Tých pár riadkov navyše, na ktoré sa minie toner, finančne nezrujnuje fakultu.

Posuňme sa však ďalej v tomto príbehu. Zvolil som kandidáta, voľby sa skončili, môj kandidát vyhral (dozvedel som sa to náhodou, alebo na stránke AS). Toto je zvyčajne posledný moment, v ktorom počujem/čítam o novozvolenom členovi AS a v mnohých prípadoch aj o existencii AS (česť výnimkám, napr. ty pravidelne prispievaš do skupín na FB). Myslím, že nie som jediný, kto tu vidí istú analógiu so skutočnými voľbami do EP, mestských zastupiteľstiev, či do samotnej NR SR…

A teraz si položme otázku – čudujeme sa, že väčšina študentov (v ostatných voľbách cca. 82% študentov) sa volieb nezúčastní, nemá záujem o riešenie problémov cez AS, prípadne o existencii AS ani netuší?

Aby som však iba nekritizoval, zopár postrehov a nápadov na zlepšenie (zoradené podľa príslušnosti k prechádzajúcim odsekom):
        – stránka AS je fajn, ale dovolím si tvrdiť, že 99% študentov ani netuší, že existuje. Založme preto otvorenú skupinu na FB s názvom AS FIIT STU (alebo podobným), prostredníctvom ktorej bude AS pravidelne informovať o svojich aktivitách, o aktivite jednotlivých členov, o voľbách a kandidátoch. V prípade dôležitých informácií môže príspevok zdieľať oficiálna stránka fakulty (FIIT STU, ak sa nemýlim). Na začiatok je možné propagovať stránku prostredníctvom ostatných stránok na FB (Študentský radca, oficiálna stránka, ročníkové skupiny) a tiež na hlavnej stránke fakulty v novinkách.
        – predĺžme čas volieb, kľudne od 8.00 do 20.00 (ľudia za stolíkom sa môžu aj striedať, aby tam nemuseli byť celý deň).
        – rozšírme kandidačnú listinu o krátke info o kandidátovi a jeho programe, vrátane jeho fotky (niekomu môže pomôcť identifikovať daného kandidáta).

Myslím si, že zavedením týchto krokov by došlo k vyriešeniu mnohých problémov, ktoré som spomenul ja, či Jakub. Efekt by nebol okamžitý, ale verím, že postupne by sa situácia zlepšovala.

Na záver uvediem, že toto je môj osobný názor, ktorý nemá za cieľ nikoho uraziť, alebo v akejkoľvek miere znevažovať jeho prácu. Zároveň vyzývam aj ostatných kolegov, aby sa nehanbili a vyjadrili svoj názor, pretože ide o našu fakultu a jej budúcnosť.

10
        1. Ahoj,
          propagaciu kandidatov je na nich, napriklad ja som chodil po fakulte, bavil sa so studentami a rozdaval letaky. Podobne napriklad Juro Petrik.
          Kandidacna listina je oficialny dokument, nevidim v nom priestor na propagaciu kandidatov. Vzdy ale pri volbach zverejnime na nastenke programy kandidatov, ak mi ich poskytnu.
          Ja sa snazim propagovat volby a aby sa zapojilo viacej studentov ako kandidatov, potom prirodzene zacnu medzi sebou sutazit, ale aj ked poznam desiatky studentov, rozvesam plagaty, zverejnim to na stranke fakulty a studentskom radcovi, tak vacsinou sa nikto neprihlasi a na poslednu chvilu tesne pred oficialnym koncom podavania kandidatok prosim ludi, aby tam aspon dakto siel.
          Bol by som strasne rad, ak by to bolo sutazivejsie a viacej sa o to zaujimalo studentov, no len najst kandidata mi zoberie mnozstvo casu. Napriklad aj ty si za 5 rokov nekandidoval, pricom si volby zaregistroval, tak ako absolutna vacsina.
          A v pripade, ze pocet kandidatov sa rovna poctu volnych miest – o co sa vzdy snazim, aby aspon toto bolo a nemali sme hanbu, pricom ani toto nie je jednoduche, okrem volieb na miesto doktoranda – „volebna sutaz“ zial neprebieha.

To, ze aj ked zabezpecujeme ako skupina aktivnych kopu zalezitosti – o com ani vacsina nevie, je negativum, ktore vnimam sam. Chcel by som to v najblizsiu dobu zmenit.

Predlzenie volieb je dobry napad, ale uprimne, vacsina studentov ma vyucbu, mimo nej pracuju alebo robia na zadaniach. Zatial sa mi nepodarilo nikdy najst dakoho mimo senatu, kto by si tam sadol. Zvycajne to robime studenti zo senatu, pricom kazdy daco ma a na poslednych som sedel uplne sam, pricom nasledne si nahradzam cvicenia a tiez ledva stiham, napriklad ked su len dve cvicenia a to v den volieb, pricom predlzenie volieb by mi zabranilo aspon na jedno ist.

Dufam, ze som viacej objasnil situaciu a stav, budem velmi rad, ked sa to podari zmenit.

Urcite ale informovanost treba zlepsit, na com zapracujem. Ak by si ty, alebo aj iny student, mal nejake dalsie navrhy, urcite daj vediet.

PS: budem na vecere spolocenskych hier, chcel som si vyznacit specialne stol, kde bude tema: Skola, senat a stav vzdelavania, teraz uz viem, ze to spravim, budem rad, ked sa hocikto pristavi.

1
          1. Ahoj,

je fajn, že ste boli aktívni so svojou propagáciou na fakulte, ale myslím si, že nie som jediný, kto vás nestretol. Obaja sa zhodneme na tom, že zastihnúť všetkých kolegov na fakulte je jednoducho nemožné.

Plagáty a nástenky podľa aktuálneho záujmu o AS a dianie okolo neho asi nebudú veľmi účinné. Priznám sa, že ja sám pravidelne nekontrolujem každý plagát a nástenku 😛

Ak je problém kandidačnú listinu rozšíriť, nevidím dôvod na to, aby sa nevytvoril druhý „neoficiálny“ dokument, v ktorom bude spomenutá prezentácia kandidátov, ktorú budú musieť kandidáti pripraviť a odovzdať spolu s prihláškou do volieb. Myslím si, že pre obe strany by takýto dokument bol prospešný.

To, že má málo študentov záujem kandidovať, je opäť z veľkej časti spojené s problémom, ktorý sa tu spomína pravidelne – propagácia. Z toho dôvodu by som skutočne premýšľal o založení FB stránky (vytvorenie samostatného portálu bude asi beh na dlhú trať).

Ohľadom mojej kandidatúry – mal som dve príležitosti, pri prvej som sa o možnosti kandidovať dozvedel neskoro, pri druhej som príliš dlho váhal, čo dodnes ľutujem. Poučenie pre mladších kolegov: neváhajte a vyskúšajte kandidovať do AS, možno voľby vyhráte a budete môcť pomôcť svojej fakulte a tým aj sebe a svojim spolužiakom 🙂

Nepostrehol som, že by niekto žiadal o pomoc pri voľbách. Ja som ochotný priložiť ruku k dielu a na pár hodín si tam sadnúť. A myslím si, že takých ľudí by bolo viac, len sme sa nikdy „nenašli“.

1
      2. Úprimne som na fiitke už 4 semester a tiež som netušil že AS ma nejakú stránku. S voľbami je to naozaj tak. Propagácia naozaj chýba. Facebook je skvelý komunikačný prostriedok – majú ho dnes už skoro všetci, ale prečo všetky tieto veci (od AS, študentského radcu, Študentského parlamentu, ..) nesústreďovať aj na jednom mieste? Už minulý rok cez skúškové som rozmýšľal nad otázkou: Na čo vlastne slúži stránka student.fiit.stuba.sk? okrem toho že je tam pár dobrých rád ako a kde sa dá zmeniť heslo na pc v CPU a nefungujúci login do webmailu sa táto stránka vôbec nevyužíva. Myslím si že by bolo fajn spraviť študentský/akademický portál, ktorý by dokázal zastrešovať všetky akcie, podujatia, iniciatívy, služby pre študentov, askalot, virtual fiit, rôzne projekty, hlavne osobný rozvrh počas skúšok, a všetky ostatné veci …, ktoré sú pre každého študenta našej fakulty užitočné. Kedy sa také niečo organizovalo ja by som sa rád zapojil.

Nemyslím si že študenti na FIIT sa nechcú zapájať, ale chýbajú tu trochu príležitosti (alebo sa o nej nevie).

Zároveň chcem poďakovať iniciátorom tohto fóra, myslím že takéto niečo tu chýbalo a že to pomôže rozhýbať kopec veci. 🙂

2
        1. Dakujem Andrej za tento pohlad.

Nieco „nase“ tu chyba. Alebo ak chcete „vase“ studentske, kde sa ale mozu sustredit informacie. Ale bola by som rada, keby ste zobrali obcas do partie trosicku aj ucitelov 🙂

Nie je to trivialne z pohladu informacneho. Ale ved sme informatici, tak by sa malo podari nieco vymysliet, co by nezahltilo kazdeho a o co by sa zaroven stale niekto staral. A co by tu aj ostalo. Dnes su rozne nastroje, ktore toto umoznuju, treba skusit.

1
        2. Ahoj,
          uz som nad takymto dacim uvazoval, no vyzadovalo by to mnozstvo casu a koordinacie medzi viacerymi sluzbami, sam si ich spomenul viacej.

V mojich moznostiach a hlavne najrychlejsie bude vytvorit nejaku „fanpage na fb“, kym si nedohodne co dalej a nebudu prostriedky na takuto narocnu operaciu (mozno viac-rocny timovy projekt).

0

Pridaj komentár